In-product-ohje on käytettävissä Ohje-valikosta. Kun olet käynnistänyt Adobe Help Viewerin, voit näyttää muut tietokoneeseen asennettujen Adobe-tuotteiden ohjeet. Aiheissa voi olla linkkejä Web-sisältöön.
Adobe Ohjeen sisältöä voivat käyttää liikuntaesteiset, näkövammaiset, huonosti näkevät ja muut vammaiset henkilöt. In-product-ohje tukee seuraavia esteettömyysominaisuuksia:
Käyttäjä voi muuttaa tekstin kokoa pikavalikon komennoilla (Microsoft® Windows®) ja valikkokomennoilla (Apple Mac OS).
Alleviivatut linkit on helppo tunnistaa.
Jos linkin teksti ei vastaa kohteen otsikkoa, otsikko on mainittu Anchor-koodimerkinnän Title-määritteessä. Esimerkiksi Edellinen- ja Seuraava-linkkeihin sisältyy edellisen ja seuraavan aiheen otsikko.
Sisältö tukee näytön suurikontrastista tilaa.
Kuvatekstittömissä kuvissa on vaihtoehtoinen teksti.
Jokaisella kehyksellä on sen tarkoituksen ilmaiseva otsikko.
HTML-vakiokoodit määrittävät sisältörakenteen näytöstä lukemista tai tekstin puheeksi muuttamista varten.
Tyylitiedostot ohjaavat muotoilua, joten sisällytettyjä kirjasimia ei ole.
Kun haluat liikkua ruutujen välillä, paina Ctrl + Sarkain (eteenpäin) ja Vaihto + Ctrl + Sarkain (taaksepäin).
Kun haluat selata ruudun linkkejä ja ympäröidä niitä ääriviivalla, paina Sarkain (eteenpäin) tai Vaihto + Sarkain (taaksepäin).
Kun haluat aktivoida ääriviivalla ympäröidyn linkin, paina Enter.
Jos haluat muuttaa tekstin kokoa, paina Ctrl/Komento+plusmerkki (+) tai Ctrl/Komento+miinusmerkki (-).